Jak wybrać samochód na wynajem

Data dodania: 14.09.2016


Polacy coraz chętniej korzystają z oferty wypożyczalni samochodów – wyjazd na wakacje, rozbudowa parku samochodowego w firmie czy auto zastępcze z OC sprawcy stłuczki to tylko niektóre z powodów, dla których wynajem samochodów jest tak popularny. Decydując się na wypożyczenie pojazdu przychodzi czas na wybór odpowiedniego modelu auta – czym kierować się przy selekcji i jak wybrać samochód na wynajem?

Osobowy czy dostawczy

Jednym z kluczowych kryteriów, według których klasyfikowane są auta do wynajęcia jest podział na samochody osobowe oraz dostawcze. Po pojazdy osobowe sięgają równie często klienci indywidualni, jak i przedsiębiorcy, którzy potrzebują w danym okresie czasu dodatkowego samochodu firmowego, a kupno czy leasing wykraczają poza jego możliwości finansowe.

Samochody dostawcze to z kolei głównie domena firm – obok różnego rodzaju rozwijających się przedsiębiorstw transportowych, bardzo często wybierają je firmy kurierskie, jako dodatkowe wsparcie w aktualnej flocie samochodów. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby auto dostawcze wynajmowały także osoby prywatne na swój użytek. Co więcej, wypożyczalnia samochodów w Szczecinie, Fado, ma przygotowaną specjalną ofertę dla takich klientów – na przykład wynajem pojazdu na godziny przy przeprowadzkach lub remontach.

Spedycja

Klasa pojazdu według wielkości

Kolejny rodzaj podziału pojazdów jest ich segmentacja według wielkości, a co za tym idzie komfortu jazdy. Zgodnie z ogólnie przyjętą klasyfikacją możemy wyróżnić 11 klas pojazdów, oznaczanych literami od A do K.

jak wybrać samochód na wynajem szczecin wypożyczalnia segmentyfot. klasy pojazdów

W ofercie większości wypożyczalni samochodów w Szczecinie, Krakowie, Warszawie czy Poznaniu, znajdziemy dość duży wybór modeli z segmentów od B do F. Wraz z rosnącym standardem i klasą pojazdu rośnie też cena za wynajem samochodu.

Małe kompakty nadają się doskonale do użytku w mieście, ale poradzą sobie też na krótszych trasach. Większe samochody średniej klasy zapewnią już większą wygodę zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów, ale wciąż będą dość ekonomiczne w eksploatacji. Auta klasy premium, czyli wyższa klasa oraz pojazdy luksusowe cechują się bogatym wyposażeniem, najwyższym komfortem podróży i silnikach o dużej mocy (zobacz: wypożyczalnia samochodów dostawczych).

Benzyna czy diesel

Chyba każdy kierowca ma określone preferencje, jeśli chodzi o rodzaj paliwa, jakim zasilany jest samochód. Z uwagi na mniej problemów serwisowych większość pojazdów w ofercie wypożyczalni samochodów to pojazdy napędzane benzyną, ale na pewno w asortymencie znajdzie się chociaż kilka modeli dieslowych – na pewno będą one przeważały w pojazdach dostawczych. Kiedy diesel będzie lepszym rozwiązaniem? Na przykład, jeśli planujemy długą trasę, na której do dyspozycji kierowcy będą spore odcinki autostrady. Do jazdy po mieście lepiej wybrać samochód na benzynę.