Wynajem samochodów – poradnik

Data dodania: 14.09.2016


Wynajem samochodów to niezwykle przydatna usługa, szczególnie jeśli nasze auto z jakichś powodów nie jest sprawne albo nie nadaje się do specjalnych zadań. Pojazdy z wypożyczalni są zawsze przygotowane do drogi, w idealny stanie technicznym, przez co gwarantują bezpieczną i przyjemną drogę. Wynajęcie auta jest dostępne bez żadnych problemów dla każdego kierowcy – oto wskazówki, które pomogą bezstresowo skorzystać z oferty wypożyczalni samochodów.

Przeczytaj regulamin

Nikt z nas nie lubi chyba wczytywać się w różnego rodzaju umowy, dokumenty i regulaminy, jednak pamiętajmy, że to właśnie na podstawie tego typu pism odbywa się cała procedura wynajmu pojazdów. W regulaminie znajdziemy cenne informacje odnośnie praw i obowiązków najemcy i wypożyczalni samochodów.

Żeby uniknąć niechcianych, często dotkliwych kar finansowych za złamanie regulaminu warto poświęcić kilka minut na uważną lekturę poszczególnych punktów takiego kodeksu najemcy.

Zarezerwuj z wyprzedzeniem

Jak pokazuje doświadczenie wypożyczalni samochodów, zainteresowanie ofertą wynajmu aut jest coraz większe, dlatego jeśli wiemy, że w niedalekiej przyszłości będziemy chcieli dołączyć do grupy zadowolonych klientów warto od razu zarezerwować wybrany pojazd, żeby mieć pewność, że będzie dostępny w wybranym terminie.

Wypożyczalnie pojazdów najczęściej udostępniają odpowiedni formularz rezerwacji na swojej stronie internetowej – nie trzeba jechać do biura firmy, ani dzwonić – wszystko można zaplanować za pośrednictwem sieci. Oprócz decyzji o modelu auta i terminie wykonania usługi możliwe jest też określenie miejsca, w którym klient chce odebrać pojazd (można podać konkretny adres, choćby dworzec czy lotnisko – zgodnie z indywidualnymi potrzebami).

Zobacz usługi płatne dodatkowo

Wcześniej wspomniany regulamin uwzględnia nie tylko podstawy umowy o wynajem samochodów, ale także różnego rodzaju usługi, za które naliczane są dodatkowe opłaty. Na przykład standardowo można się spotkać z koniecznością dopłaty, jeżeli klient chce odebrać lub zwrócić pojazd w dni wolne od pracy albo poza godzinami otwarcia wypożyczalni samochodów.

Wynajem samochodów w Szczecinie i okolicach często interesuje głównie lokalnych przedsiębiorców, którym zależy na okresowej rozbudowie floty służbowych pojazdów. Z uwagi na bliskie sąsiedztwo firm przygranicznych warto poszukać takiej wypożyczalni, która nie pobiera dodatkowych opłat za wyjazdy poza granicę kraju.

Sprawdź stan pojazdu przed wyjazdem

Zanim wyjedziemy wybranym autem z wypożyczalni pracownik firmy sporządza specjalny protokół, w którym opisany jest dokładny stan wydawanego pojazdu. Zanim najemca podpisze się na takim dokumencie warto sprawdzić czy zawarte w nim informacje pokrywają się ze stanem faktycznym. Na przykład jeśli w protokole nie znajdzie się wzmianka o sporej rysie na karoserii, a zostanie ona zauważona w momencie zwrotu pojazdu wypożyczalnia ma prawo obciążyć klienta kosztami naprawy uszkodzenia.

Zadbaj o auto przed jego zwrotem

Zanim oddamy auto do wypożyczalni samochodów trzeba doprowadzić je do takiego stanu, w jakim je otrzymaliśmy. Najczęściej chodzi po prostu o to, aby auto było czyste i zatankowane do pełna. Jeżeli klient zwróci pojazd w gorszym stanie należy się spodziewać naliczenia dodatkowych opłat.


Zobacz także: fadoauto.pl